Loading...
Up

BASINDA BİZKilim Mobilya 2020 Yatırım Planlarını Anlattı
Yurt dışında hedef 25 milyon dolar.Türkiye'de sahip olduğu 4 fabrika ve 171 şube ile toplam 2000 kişiye istihdam olanağı sağlayan Kilim Mobilya, 2020 hedeflerini açıkladı. Yurt içi mağaza sayısını 200'e, yurt dışı mağaza sayısını ise 35'e çıkarmayı hedefleyen Kilim Mobilya'nın cirosunu yüzde 40'ını ihracat oluşturuyor. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, 2020 ihracat hedeflerini 25 milyon dolar olarak açıklarken, derinleşecekleri pazarları ile Latin Amerika, İspanya, İrlanda, İngiltere, Fransa, Gana, Gine ve Senegal olarak sıraladı.

Detayları Gör
Mobilya'da Hedef Pazarlar Latin Amerika, Avrupa ve Afrika
Bayilikler ve temsilcilikler aracılığıyla ihracatını hızla arttıran mobilya sektörü, hedefini yakın coğrafyadan sonra uzak ülkeleri de koydu. Türkiye'de dört ayrı fabrikada üretim yapan Kilim Mobilya, yurt içi mağaza sayısını 200'e, yurt dışı mağaza sayısını ise 35'e çıkarmayı hedefledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, 2020 ihracat hedeflerini 25 milyon dolar olarak açıklarken, derinleşecekleri pazarlar ise Latin Amerika, İspanya, İrlanda, İngiltere, Fransa, Gana, Gine ve Senegal olarak sıralandı. Şahin, mobilya çeşitliliği ve hizmet ağı ile ikinci en büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya'nın, Türk mobilyasının rekabetçi yanını ortaya çıkaran ve marka değerini arttıran bir strateji ile 2020 yurtdışı çalışmalarını yürüteceklerini söyledi. 

Detayları Gör

İhracata Ağırlık Verecek
Türkiye'de sahip olduğu 4 fabrika ve 171 şube ile toplam 2000 kişiye istihdam olanağı sağlayan Kilim Mobilya, 2020 hedeflerini açıkladı. Yurt içi mağaza sayısının 200'e, yurt dışı mağaza sayısını ise 35'e çıkarmayı hedefleyen Kilim Mobilya'nın cirosunu yüzde 40'ını ihracat oluşturuyor. 
Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türk mobilyasının rekabetçi yanını ortaya çıkaran ve marka değerini arttıran bir strateji ile 2020 yurtdışı çalışmalarını yürüteceklerini söyledi. 
Yurt dışında stratejik olarak Franchise vererek büyüdüklerini söyleyen Şahin, "İş süreçlerini kolaylaştırmak, pazarda etkili bir yer edinmek ve marka gücümüzü yabancı partnerlerle kurduğumuz ilişkilerle daha da arttırmak için uyguladığımız bu yöntemin son derece verimli olduğunu gördük. Bu farkındalıkla da 7 milyon doları projeli işler olmak üzere yurt dışı satışta yıl sonu hedeflerini 25 milyon dolar olarak belirledik" dedi.

Detayları Gör

Tasarımda Ciddi Gelişme Var
Yeni Şafak'a açıklamalarda bulunan Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, 2020'ye çok iyi başladıklarını bunda KDV indirimin de olumlu etkisi olduğunu söyledi. Yıllık ihracatın 20 milyon dolar olduğunu dile getiren Sahin, ABD, Azerbaycan, Yunanistan başta olmak üzere 44 ülkeye ihracat yaptıklarını aktardı. Mobilya tasarımında Türkiye'nin önemli gelişme gösterdiğini ifade eden Şahin, şunları kaydetti: "Dünyanın bir çok yerlerine farklı şekilde malı, şekillendirebiliyoruz. ABD'de daha çok oturma grupları hem fonksiyonel hem de daha pastel ve düz renkler tercih edilirken, Avrupada ise: hem fonksiyonel hem de canlı renkler satıyoruz. Ortadoğu'da ise renklerde biraz daha açılmaya gidiyor. Türkiye pazarında, ev hanımları çalışan gruplar gençler yüksek ayaklı ürünleri tercih ediyorlar. Temzilik açısından rahat olduğu için."

Detayları Gör

KDV İndirimi Mobilyada Yatırım İştahını Artıracak
Mobilyada KDV'nin yüzde 18den yüzde 8'e indirilmesini değerlendiren Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, "KDV oranının mobilya sektöründe yüzde 8 olması sektörün gelişimi ve büyümesine pozitif katkı sağlayacaktır. Yapılan teşvikler, ileri tarihe bırakılan alışverişlerin erkene çekilmesine neden olacağı gibi yatırım iştahını da artıracaktır. Evlenme hazırlığı yapanlar, evini yenilemek isteyenler karar ile birlikte mobilyaya yüzde 20-30 oranında daha ucuz sahip olabilecek. Mobilyada taksit oranının 2019 yılı içinde 18'e çıkarıldığını da göz önüne aldığımızda özellikle hane halkı için son derece cazip bir ortam oluşmuş durumda. Ayrıca geçtiğimiz günlerde ev kredilerinin faiz oranlarının 0,992'dan 0,79'a düşürülmesi de evini yenilemek isteyenlere fırsat sağladı. Bu durum mobilya satış hacminin de artmasını sağlayacaktır" dedi. 

Detayları Gör

2020 Mobilya Trendlerinde Neler Olacak?
Yeni gelen mevsimin özelliklerine göre evinizi yenileyebilmek, yeni yılın renklerine göre yaşam alanlarınızı şekillendirmek isteyebilirsiniz. Yeni yılda mobilya trendleri hakkında ilham verecek fikirler için ise Kilim Mobilya Tasarım Ekibi, 2020 mobilya trendlerini açıkladı. Özgün tasarlanmış, daha çok metal, doğal ahşap veya mermer yüzeylere sahip mobilyaların 2020 ylında sıklıkla görüleceğini söyleyen ekip, kahverenginin yanı sıra krem, gri, koyu mavi ve adaçayı yaşilinin renk tercihinde ön planda olacağını belirttti. 

Detayları Gör

171. Mağazasını Modokoya Açtı
Kilim mobilya, yurt içinde 29 yeni mağaza daha açmaya hazırlanıyor. Genel müdür Cihat Şahin, yeni gerçekleştirdikleri açılışla birlikte yurt içi mağaza sayısını 171’e çıktığını, yanı sıra 31 ülkede mağazalarının bulunduğunu ve 44 ülkeye de ihracat yaptıklarını aktardı.Detayları Gör

Kilim Mobilya En Yeni koleksiyonu İle İMOB’da
Yerli ve yabancı 150 bin sektör profesyonelini ağırlayacak olan İMOB Fuarın’da Kilim Mobilya, 2020 mobilya koleksiyonunun ve en yeni modellerini görücüye çıkartacak. Bu yeni yılda mobilya modasında; metal, doğal ahşap ve mermerin özgün formlarına; kahverengi, krem, gri, klasik mavi ve adaçayı yeşili eşlik ediyor. “Tasarımda Öncüyüz” mottosu ile 21-26 Ocak tarihleri arasında İMOB fuarında Kilim Mobilya, 4-B10 holde ürünlerini tanıtacak.


Detayları Gör

Türkiyenin Yıllık Yatak İhracatı 46 Milyon Dolar 
Türkiye’nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10’luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye’ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan’ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya genel müdürü Cihat Şahin, Türkiye’nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti.

Detayları Gör

KİLİM MOBİLYA 2020 MOBİLYA KOLEKSİYONİ İLE İMOB'da 
Kilim Mobilya 2020 mobilya koleksiyonu ile İMOB'da HABER MERKEZİ - Yerli ve yabancı 150 bin sektör profesyonelini ağırlayacak olan İMOB Fuarı'nda Kilim Mobilya, 2020 mobilya koleksiyonunu ve en yeni modellerini görücüye çıkartacak Bu yeni yılda mobilya modasında; metal, doğal ahşap ve mermerin özgün formlarına; kahverengi, krem, gri, klasik mavi ve adaçayı yeşili eşlik ediyor. 'Tasarımda Öncüyüz' mottosu ile 21 -26 Ocak tarihleri arasında İMOB fuarında Kilim Mobilya, 4-B10 holde tasarıma ilgi duyan herkesi bekliyor. 2020 yılında yurt içi mağaza sayısını 200'e yurt dışı mağaza sayısını ise 35'e çıkarmaya hazırlanan, ihracat yaptığı ülke sayısını da 44'den 50'ye çıkaracak olan Kilim Mobilya, İMOB Uluslararası İstanbul Fuarı'na katılacak. Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ve Ticaret Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen fuarın Türk mobilyasının tasarım gücünü dünyaya göstermek için son derece önemli olduğunu söyleyen Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı: "Sektörümüzün önemli buluşma noktası olan İMOB Fuarı'na yeni ürünlerimizle katılıyoruz. 2020 trendlerine uygun geliştirilen yeni nesil ürünlerimizi, dünyanın 50 farklı noktasından fuarı ziyaret edecek sektör profesyonellerine tanıtma fırsatı yakalayacağız. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de yabancı ziyaretçi profilinin artacağına inancımız tam. Ürünlerimizin beğenileceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin ikinci en büyük mobilya ihracatçısı olarak İMOB Fuarı, ihracat hedeflerimizde oldukça önemli" dedi.

Detayları Gör

SLEEPWELL DERGİSİ  - KİLİM MOBİLYA
Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'Luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Kayseri'de dört üretim tesisi bulunan ve Türkiye'nin en önemli mobilya markası olan Kilim Mobilya'nın Genel Müdürü Cihat Şahin, 4çeşit rollpackyatakyelpazesinde toplam 35 çeşit yatak üreterek Türkiye'nin hemen hemen her noktasına bu yatakları gönderdiklerinin söyledi.'"Bir Kilim Yeter"fikrinden yola çıkarak, yapmış olduğumuz bütün ürün gamının içerisine yatak ürün portföyüne de ekleyerek tüm tüketicilerimizin rahat uyumalarını ve Kilim kalitesini gece bile hissetmeleri istiyoruz. Bünyemizde bulunan Yay-Sün markalı sünger fabrikamız, daha katma değerli ürünler geliştirmemizin temelini oluşturuyor." Mobilyada olduğugibiyatakta da ihracata odaklandıklarını dile getiren Şahin, Azerbaycan'a yatak satışına başladıklarını ifade etti. Ayrıca serbest ticaret bölgesinde üretim yapan firmalara da sünger ihracatı yaptıklarının altını çizen Şahin, üretimlerinin yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, Kilim olarak 44 ülkeye de mobilya ihracatı yaptıklarını aktardı. "Teknolojiyeyatırım yapmak şart" Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilyayatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdakigerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimiyapıldığı halde ülkemizde konu Sert yatak mı, yumuşakyatak mı?'dan ileriye taşıdık.

Detayları Gör

KDV İNDİRİMİ MOBİLYADA YATIRIM İŞTAHINI ARTIRACAK - KİLİM MOBİLYA

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin KDV indirimi mobilyada yatırım iştahını artıracak HABER MERKEZİ - 2019 yılını 50 milyarlık TL yurt içi satış ve 3,5 milyar dolarlık ihracada kapatan mobilya sektörü, 2020'nin ilk haftası aldığı haber ile hedef yükseltti. Mobilya'da KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesini değerlendiren Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, "Karar durağan geçen kış dönemi mobilya satışlarını hareketlendirecek. Sektörde yaşanan bu tarz pozitif gelişmeler yatırım iştahını da artıracak. Biz Kilim Mobilya olarak yeni mağaza yatırımlarımızı daha hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz" dedi. İlk olarak 2018'in kasım ayında uygulanan, 2019'da da üçer aylık iki periyot halinde hayata geçirilen mobilyada KDV indirimi, altı aylık aranın ardından yüzde 8 olacak şekilde tekrar yürürlüğe girdi. Mobilyada KDVnin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesini değerlendiren Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, "KDV oranının mobilya sektöründe yüzde 8 olması sektörün gelişimi ve büyümesine pozitif katkı sağlayacaktır. Yapılan teşvikler, ileri tarihe bırakılan alışverişlerin erkene çekilmesine neden olacağı gibi yatırım iştahını da artıracaktır. Evlenme hazırlığı yapanlar, evini yenilemek isteyenler karar ile birlikte mobilyaya yüzde 20-30 oranında daha ucuz sahip olabilecek. Mobilyada taksit oranının 2019 yılı içinde 18'e çıkarıldığını da göz önüne aldığımızda özellikle hane halkı için son derece cazip bir ortam oluşmuş durumda. Ayrıca geçtiğimiz günlerde ev kredilerinin faiz oranlarının 0,99'dan 0,79'a düşürülmesi de evini yenilemek isteyenlere fırsat sağladı. Bu durum mobilya satış hacminin de artmasını sağlayacaktır" dedi.


Detayları Gör

TÜRKİYE GAZETESİ MOBİLYA FİYATLARI %30 UCUZLAYACAK - KİLİM MOBİLYA

Kilim Mobilya Genel Müdürü: Mobilya fiyatları %30 ucuzlayacak. Geçen yıl 50 milyar TL yurt içi satış ve 3,5 milyar dolarlık ihracatla kapatan mobilya sektörü, KDV indirimiyle hedef yükseltti. Mobilya’da KDV’nin yüzde 18’den 8’e çekilmesini değerlendiren Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin “ Yapılan teşvikler, ileri tarihe bırakılan alışverişlerin erkene çekilmesine neden olacağı gibi yatırım iştahını da artıracaktır. Evlenme hazırlığı yapanlar, evini yenilemek isteyenler karar ile birlikte mobilyaya yüzde 20-30 daha ucuz sahip olabilecek. Mobilyada taksit oranının 18’e çıkarıldığını da göz önüne aldığımızda son derece cazip bir ortam olmuş durumda” dedi.


Detayları Gör

MASION FRANCAISE " HUZUR BU YILDA " - KİLİM MOBİLYA

Haber metni; Huzur bu yılda Kilim Mobilya, Amerikan renk şirketi Pantone’nin seçtiği yılın rengi klasik mavi ve tonlarındaki ürün grupları ile yaşam alanlarında sakin, güvenli ve bağ kurmayı teşvik edici bir atmosfer sunuyor.


Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA İHRAÇ EDİYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük ihracatçısı olan Kilim Mobilya. Yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor. Kilim, yataklarının yüzde 10'unu Suriye ve Irak'a satıyor Kayseri'de dört üretim tesisi bulunan ve Türkiye'nin en önemli mobilya markası olan Kilim Mobilya'nın Genel Müdürü Cihat Şahin, 4 çeşit rollpack yatak yelpazesinde toplam 35 çeşit yatak üreterek Türkiye'nin hemen hemen her noktasına bu yatakları gönderdiklerinin söyledi. Oturma odasından köşe takımına, yatak odasından genç odasına, yemek odasından tamamlayıcı mobilya ve plazma ünitelerine kadar geniş bir yelpazede üre- tim yaptıklarım aktaran Şahin, pazara girme gerekçelerini şöyle anlattı: "'Bir Kilim Yeter" fikrinden yola çıkarak, yapmış olduğumuz bütün ürün gamının içerisine yatak ürün portföyüne de ekleyerek tüm tüketicilerimizin rahat uyumalarını ve Kilim kalitesini gece bile hissetmeleri istiyoruz. I Bünyemizde bulunan Yay-Sün markalı sünger fabrikamız, daha katma değerli ürünler geliştirmemizin temelini oluşturuyor." Mobilyada olduğu gibi yatakta da ihracata odaklandıklarını dile getiren Şahin, Azerbaycan'a yatak satışına başladıklarını ifade etti. Ayrıca serbest ticaret bölgesinde üretim yapan firmalara da sünger ihracatı yaptıklarının altını çizen Şahin, üretimlerinin yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, Kilim olarak 44 ülkeye de mobilya ihracatı yaptıklarını aktardı.

 "Yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılıyor"

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığım kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin," Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

 "Teknolojiye yatırım yapmak şart"

Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurt dışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.


Detayları Gör
Kilim Mobilya Kalite Müdürü Latife Şahin: Hayatın Her Alanında Kaliteye Bakıyorum
Bilgi ve eğitim bir ülkenin ve o ülkede yaşayan insanların baş tacı olmalıdır. Birbirinden kopmaz bağlarla zincirlenen bilgi ve eğitim ülkeleri ve ülkede yaşayan insanların gelişmişlik seviyesini gösterir. Bir ülkede veya bir şirkette bilgiye eğitime önem veriliyorsa o ülke ya da şirket ileriye doğru yol alır. Kilim Mobilya’nın kalitede sürekli ödül almasının nedeni bilgi ve eğitime önem vermesi yatıyor. Mutlaka kaliteye verilen ödüller ekip vurgusunu öne çıkarıyor. Ekip vurgusu öne çıkan Kilim Mobilya’da kalitenin ve kalite ödülünün mimarı Latife Şahin’in emeği, katkısı yadsınamaz. Zaten firmadaki konumu kalite müdürü olması değil mi? İşi dışında da hayatın her karesine bakışı kaliteye odaklanan, hayata bakışı pozitif ve kendisiyle barışık olan Latife Şahin ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi beğenerek okuyacağınızı umuyoruz.
Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA İHRAÇ EDİYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük ihracatçısı olan Kilim Mobilya. Yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor. Kilim, yataklarının yüzde 10'unu Suriye ve Irak'a satıyor Kayseri'de dört üretim tesisi bulunan ve Türkiye'nin en önemli mobilya markası olan Kilim Mobilya'nın Genel Müdürü Cihat Şahin, 4 çeşit rollpack yatak yelpazesinde toplam 35 çeşit yatak üreterek Türkiye'nin hemen hemen her noktasına bu yatakları gönderdiklerinin söyledi. Oturma odasından köşe takımına, yatak odasından genç odasına, yemek odasından tamamlayıcı mobilya ve plazma ünitelerine kadar geniş bir yelpazede üre- tim yaptıklarım aktaran Şahin, pazara girme gerekçelerini şöyle anlattı: "'Bir Kilim Yeter" fikrinden yola çıkarak, yapmış olduğumuz bütün ürün gamının içerisine yatak ürün portföyüne de ekleyerek tüm tüketicilerimizin rahat uyumalarını ve Kilim kalitesini gece bile hissetmeleri istiyoruz. I Bünyemizde bulunan Yay-Sün markalı sünger fabrikamız, daha katma değerli ürünler geliştirmemizin temelini oluşturuyor." Mobilyada olduğu gibi yatakta da ihracata odaklandıklarını dile getiren Şahin, Azerbaycan'a yatak satışına başladıklarını ifade etti. Ayrıca serbest ticaret bölgesinde üretim yapan firmalara da sünger ihracatı yaptıklarının altını çizen Şahin, üretimlerinin yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, Kilim olarak 44 ülkeye de mobilya ihracatı yaptıklarını aktardı.

 "Yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılıyor"

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığım kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin," Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

 "Teknolojiye yatırım yapmak şart"

Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurt dışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.

Detayları Gör
KAYSERİLİ MOBİLYACILAR ABD'YE İHRAC İÇİN KOLLARINI SIVADI

 Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMlB), 2019 yılı Ekim ayında, 2018 yılının aym dönemine kıyasla, yüzde 7 oranında artış göstererek 64 milyon 175 bin dolar Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. AKAMİB, Ekim ayında en fazla ihracatı 14 milyon dolarla Irak'a yaparken, 4 milyon dolarla Almanya ikinci, 3,7 milyon dolarla da İsrail üçüncü sırada yer aldı. Libya'ya gerçekleşen ihracat ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 230 artarak 980 bin dolar oldu. Yılın ilk 10 ayında 611 milyon dolar ihracat gerçekleştiren AKAMİB, ihracatını yüzde 25 oranında artırdı. Bu dönemde AKAMİB'in toplam ihracatından yüzde 59 pay alan Mobilyalar Ürün Grubu, yüzde 19 artışla 361 milyon dolar oldu. Ürün grupları arasında en çok artış ise yüzde 88 oranındaki artış ile 71 milyon dolarlık ihracata sahip Kereste-Sandık-Kafes-Palet ürün gruplarında oldu. Ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendiren AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Refik Onur Kılıçer "Yılbaşında vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. AKAMİB olarak Ocak - Ekim döneminde gerçekleştirdiğimiz yüzde 25 oranındaki artış sektörümüz firmalarının ihracat seferberliğinde üzerlerine düşeni yerine getirdiğini göstermektedir. Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri sektöründe her ay gerçekleşen ihracat artış oranları sayesinde sektörümüzün ülke ekonomisine yaptığı katkı her geçen gün artıyor. Sektörümüz büyüdükçe üzerimizdeki sorumlulukta da aynı oranda artıyor. Bu sebeple, 1-3 Kasım tarihleri arasında İstanbul İhracatçı Birlikleri organizasyonunda, 4 Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin katılım gösterdiği Sektör Çalıştayı'nı Antalya'da gerçekleştirdik. Sektör sorunlarına yönelik çözüm yollarının düşünülüp tartışıldığı bu çalıştayın sektörümüzün geleceğine ve ihracatına büyük katkı sağlanacağını düşünüyorum" dedi. "İhracatı artırmak için çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz" AKAMİB olarak ihracatı artırmak için çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini belirten Başkan Kılıçer, "Dünyanın en büyük mobilya ve mobilya yan sanayi ithalatçısı ABD'nin, en büyük tedarikçisi Çin ile yaşadığı problemleri fırsata çevirmek için çalışıyoruz. AKAMİB olarak 1923 Ekim 2019 tarihleri arasında Kayseri Mobilya ve Mobilya Yan Sanayi UR-GE projemiz kapsamında ABD High Point Market'e gerçekleştirdiğimiz heyet ziyaretinde, ABD pazarını, tüketici tercihlerini ve dünya mobilya sektörü trendlerini yerinde keşfetme imkanımız oldu. Dünyanın en büyük mobilya fuarı olması sebebiyle oldukça önemli olan bu fuara AKAMİB yönetim kurulu üyelerimiz ile URGE projesi paydaşı olan Lale Orman Ürünleri, Kilim Mobilya, KBIS Uluslararası Mutfak ve Banyo Endüstrileri fuarına da milli katılım sağlayacaklarını söyleyen Başkan Kılıçer, "KBIS Fuarı mutfak ve banyo mobilyaları ürün gruplarında Dünya'nın kendi alanında en geniş katılımlı fuarı olarak kabul edilmektedir. Türk mutfak ve banyo mobilyaları üreticisi firmalarımızın bu fuarda markalarının dünyanın diğer büyük markalarıyla boy ölçüşebilecek potansiyelde olduklarını göstereceklerine inancım tam. Ürün kalitesinde büyük markalardan geri kalmayan firmalarımızın markalaşma sürecini de tamamlamaları gerekmekte. Bu fuarlarla markalarımızın "Potansiyelini Keşfet" mottosuyla kendini dünyaya tanıtması ve global ölçekte bilinir olmasına çalışıyoruz" dedi.


Detayları Gör
TÜRKİYENİN YILLIK İHRACATI 46 MİLYON$ 

Kilim, mobilyalarını 44 ülkeye, yataklarını ise Amerika, Irak ve Azerbaycan'a ihraç ediyor

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Kilim, yataklarının yüzde 10'unu Suriye ve Irak'a satıyor

Kayseri'de dört üretim tesisi bulunan ve Türkiye'nin en önemli mobilya markası olan Kilim Mobilya'nın Genel Müdürü Cihat Şahin, 4 çeşit rollpack yatak yelpazesinde toplam 35 çeşit yatak üreterek Türkiye'nin hemen hemen her noktasına bu yatakları gönderdiklerinin söyledi. Oturma odasından köşe takımına, yatak odasından genç odasına, yemek odasından tamamlayıcı mobilya ve plazma ünitelerine kadar geniş bir yelpazede üretim yaptıklarını aktaran Şahin, pazara girme gerekçelerini şöyle anlattı: "'Bir Kilim Yeter" fikrinden yola çıkarak, yapmış olduğumuz bütün ürün gamının içerisine yatak ürün portföyüne de ekleyerek tüm tüketicilerimizin rahat uyumalarını ve Kilim kalitesini gece bile hissetmeleri istiyoruz. Bünyemizde bulunan Yay-Sün markalı sünger fabrikamız, daha katma değerli ürünler geliştirmemizin temelini oluşturuyor." Mobilyada olduğu gibi yatakta da ihracata odaklandıklarını dile getiren Şahin, Azerbaycan'a yatak satışına başladıklarını ifade etti. Ayrıca serbest ticaret bölgesinde üretim yapan firmalara da sünger ihracatı yaptıklarının altını çizen Şahin, üretimlerinin yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, Kilim olarak 44 ülkeye de mobilya ihracatı yaptıklarını aktardı.

"Yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılıyor"

 Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığını kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin, "Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700-900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

"Teknolojiye yatırım yapmak şart"

 Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurtdışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.


Detayları Gör
ATLANTİK ÇAM KİLİM YATAK ODASINA İLHAM OLDU

Atlantik Çam, Kilim yatak odasına ilham oldu. Doğal mermer rengi olan lotus ile Atlantik çam renginin muhteşem uyumuna ev sahipliği yapan Kilim Mobilya Atlantik Yatak Odası, çağdaş tasarıma doğal ve yalın bir yorum getiriyor. Yaşam alanınızda fonksiyonelliğe dair beklentilerinizin tümünü karşılayan Atlantik, şık görünümünü tasarımındaki detaylarla buluşturarak yatak odalarını huzurlu bir atmosfer ile kaplıyor.

Detayları Gör
ÇAĞDAŞ, DOĞAL VE ŞIK: BODRUM YATAK ODASI

Yatak odalarında çağdaş, doğal ve şık bir görüntü yakalamak isteyenler düşünülerek tasarlanan Kilim Mobilya Bodrum Yatak Odası, altı kapaklı dolap, şifonyer, şifonyer ayna, komodin, karyola ve başucundan oluşuyor.

Atlantik Çam, Kilim yatak odasına ilham oldu. Doğal mermer rengi olan lotus ile Atlantik çam renginin muhteşem uyumuna ev sahipliği yapan Kilim Mobilya Atlantik Yatak Odası, çağdaş tasarıma doğal ve yalın bir yorum getiriyor. Yaşam alanınızda fonksiyonelliğe dair beklentilerinizin tümünü karşılayan Atlantik, şık görünümünü tasarımındaki detaylarla buluşturarak yatak odalarını huzurlu bir atmosfer ile kaplıyor.


Detayları Gör
KATMA DEĞER ŞART YATAK İHRACATI YILDA 46 MİLYON $ DOLAR

Yatakta dünyadaki en büyük üreticiler arasında yer alan Türkiye'nin, bu üründeki yıllık ihracatı 46 milyon dolan buldu. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin "Türkiye'de üretilen yataklar daha çok Avrupa ülkeleri ile Orta Doğu'ya satılıyor. İç pazar da yıllık 4 milyon adede ulaştı. Şu anda toplam 900 bin yataklı, binden fazla otel yatırımından bile yola çıkarsak yatak sektörü daha da büyüyecek. Ancak firmaların istediği, ucuza çok sayıda yatak üretmek. Böyle olunca sektör de gelişmiyor. Yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. AR-GE çalışmalarına ağırlık vererek uluslararası pazarlarda aranan yataklar üretmeliyiz" dedi.

Detayları Gör
YILDA YAKLAŞIK 4 MİLYON ADET YATAK SATILIYOR

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığını kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin, "Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700-900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

"Teknolojiye yatırım yapmak şart"

 Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurtdışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA SATIYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA SATIYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA SATIYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA MOBİLYALARINI 44 ÜLKEYE, YATAKLARINI İSE AMERİKA, IRAK VE AZERBAYCAN'A İHRAC EDİYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti.  Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyorUz. 

Detayları Gör
YATAK SEKTÖRÜ UYUMUYOR

TÜRKİYE'NİN en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör

TÜRKİYE GAZETESİ MOBİLYA FİYATLARI %30 UCUZLAYACAK - KİLİM MOBİLYA

Kilim Mobilya Genel Müdürü: Mobilya fiyatları %30 ucuzlayacak. Geçen yıl 50 milyar TL yurt içi satış ve 3,5 milyar dolarlık ihracatla kapatan mobilya sektörü, KDV indirimiyle hedef yükseltti. Mobilya’da KDV’nin yüzde 18’den 8’e çekilmesini değerlendiren Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin “ Yapılan teşvikler, ileri tarihe bırakılan alışverişlerin erkene çekilmesine neden olacağı gibi yatırım iştahını da artıracaktır. Evlenme hazırlığı yapanlar, evini yenilemek isteyenler karar ile birlikte mobilyaya yüzde 20-30 daha ucuz sahip olabilecek. Mobilyada taksit oranının 18’e çıkarıldığını da göz önüne aldığımızda son derece cazip bir ortam olmuş durumda” dedi.


Detayları Gör

MASION FRANCAISE " HUZUR BU YILDA " - KİLİM MOBİLYA

Haber metni; Huzur bu yılda Kilim Mobilya, Amerikan renk şirketi Pantone’nin seçtiği yılın rengi klasik mavi ve tonlarındaki ürün grupları ile yaşam alanlarında sakin, güvenli ve bağ kurmayı teşvik edici bir atmosfer sunuyor.


Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA İHRAÇ EDİYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük ihracatçısı olan Kilim Mobilya. Yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor. Kilim, yataklarının yüzde 10'unu Suriye ve Irak'a satıyor Kayseri'de dört üretim tesisi bulunan ve Türkiye'nin en önemli mobilya markası olan Kilim Mobilya'nın Genel Müdürü Cihat Şahin, 4 çeşit rollpack yatak yelpazesinde toplam 35 çeşit yatak üreterek Türkiye'nin hemen hemen her noktasına bu yatakları gönderdiklerinin söyledi. Oturma odasından köşe takımına, yatak odasından genç odasına, yemek odasından tamamlayıcı mobilya ve plazma ünitelerine kadar geniş bir yelpazede üre- tim yaptıklarım aktaran Şahin, pazara girme gerekçelerini şöyle anlattı: "'Bir Kilim Yeter" fikrinden yola çıkarak, yapmış olduğumuz bütün ürün gamının içerisine yatak ürün portföyüne de ekleyerek tüm tüketicilerimizin rahat uyumalarını ve Kilim kalitesini gece bile hissetmeleri istiyoruz. I Bünyemizde bulunan Yay-Sün markalı sünger fabrikamız, daha katma değerli ürünler geliştirmemizin temelini oluşturuyor." Mobilyada olduğu gibi yatakta da ihracata odaklandıklarını dile getiren Şahin, Azerbaycan'a yatak satışına başladıklarını ifade etti. Ayrıca serbest ticaret bölgesinde üretim yapan firmalara da sünger ihracatı yaptıklarının altını çizen Şahin, üretimlerinin yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, Kilim olarak 44 ülkeye de mobilya ihracatı yaptıklarını aktardı.

 "Yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılıyor"

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığım kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin," Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

 "Teknolojiye yatırım yapmak şart"

Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurt dışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.


Detayları Gör
Kilim Mobilya Kalite Müdürü Latife Şahin: Hayatın Her Alanında Kaliteye Bakıyorum
Bilgi ve eğitim bir ülkenin ve o ülkede yaşayan insanların baş tacı olmalıdır. Birbirinden kopmaz bağlarla zincirlenen bilgi ve eğitim ülkeleri ve ülkede yaşayan insanların gelişmişlik seviyesini gösterir. Bir ülkede veya bir şirkette bilgiye eğitime önem veriliyorsa o ülke ya da şirket ileriye doğru yol alır. Kilim Mobilya’nın kalitede sürekli ödül almasının nedeni bilgi ve eğitime önem vermesi yatıyor. Mutlaka kaliteye verilen ödüller ekip vurgusunu öne çıkarıyor. Ekip vurgusu öne çıkan Kilim Mobilya’da kalitenin ve kalite ödülünün mimarı Latife Şahin’in emeği, katkısı yadsınamaz. Zaten firmadaki konumu kalite müdürü olması değil mi? İşi dışında da hayatın her karesine bakışı kaliteye odaklanan, hayata bakışı pozitif ve kendisiyle barışık olan Latife Şahin ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi beğenerek okuyacağınızı umuyoruz.
Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA İHRAÇ EDİYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük ihracatçısı olan Kilim Mobilya. Yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor. Kilim, yataklarının yüzde 10'unu Suriye ve Irak'a satıyor Kayseri'de dört üretim tesisi bulunan ve Türkiye'nin en önemli mobilya markası olan Kilim Mobilya'nın Genel Müdürü Cihat Şahin, 4 çeşit rollpack yatak yelpazesinde toplam 35 çeşit yatak üreterek Türkiye'nin hemen hemen her noktasına bu yatakları gönderdiklerinin söyledi. Oturma odasından köşe takımına, yatak odasından genç odasına, yemek odasından tamamlayıcı mobilya ve plazma ünitelerine kadar geniş bir yelpazede üre- tim yaptıklarım aktaran Şahin, pazara girme gerekçelerini şöyle anlattı: "'Bir Kilim Yeter" fikrinden yola çıkarak, yapmış olduğumuz bütün ürün gamının içerisine yatak ürün portföyüne de ekleyerek tüm tüketicilerimizin rahat uyumalarını ve Kilim kalitesini gece bile hissetmeleri istiyoruz. I Bünyemizde bulunan Yay-Sün markalı sünger fabrikamız, daha katma değerli ürünler geliştirmemizin temelini oluşturuyor." Mobilyada olduğu gibi yatakta da ihracata odaklandıklarını dile getiren Şahin, Azerbaycan'a yatak satışına başladıklarını ifade etti. Ayrıca serbest ticaret bölgesinde üretim yapan firmalara da sünger ihracatı yaptıklarının altını çizen Şahin, üretimlerinin yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, Kilim olarak 44 ülkeye de mobilya ihracatı yaptıklarını aktardı.

 "Yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılıyor"

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığım kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin," Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

 "Teknolojiye yatırım yapmak şart"

Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurt dışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.

Detayları Gör
KAYSERİLİ MOBİLYACILAR ABD'YE İHRAC İÇİN KOLLARINI SIVADI

 Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMlB), 2019 yılı Ekim ayında, 2018 yılının aym dönemine kıyasla, yüzde 7 oranında artış göstererek 64 milyon 175 bin dolar Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. AKAMİB, Ekim ayında en fazla ihracatı 14 milyon dolarla Irak'a yaparken, 4 milyon dolarla Almanya ikinci, 3,7 milyon dolarla da İsrail üçüncü sırada yer aldı. Libya'ya gerçekleşen ihracat ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 230 artarak 980 bin dolar oldu. Yılın ilk 10 ayında 611 milyon dolar ihracat gerçekleştiren AKAMİB, ihracatını yüzde 25 oranında artırdı. Bu dönemde AKAMİB'in toplam ihracatından yüzde 59 pay alan Mobilyalar Ürün Grubu, yüzde 19 artışla 361 milyon dolar oldu. Ürün grupları arasında en çok artış ise yüzde 88 oranındaki artış ile 71 milyon dolarlık ihracata sahip Kereste-Sandık-Kafes-Palet ürün gruplarında oldu. Ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendiren AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Refik Onur Kılıçer "Yılbaşında vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. AKAMİB olarak Ocak - Ekim döneminde gerçekleştirdiğimiz yüzde 25 oranındaki artış sektörümüz firmalarının ihracat seferberliğinde üzerlerine düşeni yerine getirdiğini göstermektedir. Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri sektöründe her ay gerçekleşen ihracat artış oranları sayesinde sektörümüzün ülke ekonomisine yaptığı katkı her geçen gün artıyor. Sektörümüz büyüdükçe üzerimizdeki sorumlulukta da aynı oranda artıyor. Bu sebeple, 1-3 Kasım tarihleri arasında İstanbul İhracatçı Birlikleri organizasyonunda, 4 Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin katılım gösterdiği Sektör Çalıştayı'nı Antalya'da gerçekleştirdik. Sektör sorunlarına yönelik çözüm yollarının düşünülüp tartışıldığı bu çalıştayın sektörümüzün geleceğine ve ihracatına büyük katkı sağlanacağını düşünüyorum" dedi. "İhracatı artırmak için çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz" AKAMİB olarak ihracatı artırmak için çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini belirten Başkan Kılıçer, "Dünyanın en büyük mobilya ve mobilya yan sanayi ithalatçısı ABD'nin, en büyük tedarikçisi Çin ile yaşadığı problemleri fırsata çevirmek için çalışıyoruz. AKAMİB olarak 1923 Ekim 2019 tarihleri arasında Kayseri Mobilya ve Mobilya Yan Sanayi UR-GE projemiz kapsamında ABD High Point Market'e gerçekleştirdiğimiz heyet ziyaretinde, ABD pazarını, tüketici tercihlerini ve dünya mobilya sektörü trendlerini yerinde keşfetme imkanımız oldu. Dünyanın en büyük mobilya fuarı olması sebebiyle oldukça önemli olan bu fuara AKAMİB yönetim kurulu üyelerimiz ile URGE projesi paydaşı olan Lale Orman Ürünleri, Kilim Mobilya, KBIS Uluslararası Mutfak ve Banyo Endüstrileri fuarına da milli katılım sağlayacaklarını söyleyen Başkan Kılıçer, "KBIS Fuarı mutfak ve banyo mobilyaları ürün gruplarında Dünya'nın kendi alanında en geniş katılımlı fuarı olarak kabul edilmektedir. Türk mutfak ve banyo mobilyaları üreticisi firmalarımızın bu fuarda markalarının dünyanın diğer büyük markalarıyla boy ölçüşebilecek potansiyelde olduklarını göstereceklerine inancım tam. Ürün kalitesinde büyük markalardan geri kalmayan firmalarımızın markalaşma sürecini de tamamlamaları gerekmekte. Bu fuarlarla markalarımızın "Potansiyelini Keşfet" mottosuyla kendini dünyaya tanıtması ve global ölçekte bilinir olmasına çalışıyoruz" dedi.


Detayları Gör
TÜRKİYENİN YILLIK İHRACATI 46 MİLYON$ 

Kilim, mobilyalarını 44 ülkeye, yataklarını ise Amerika, Irak ve Azerbaycan'a ihraç ediyor

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Kilim, yataklarının yüzde 10'unu Suriye ve Irak'a satıyor

Kayseri'de dört üretim tesisi bulunan ve Türkiye'nin en önemli mobilya markası olan Kilim Mobilya'nın Genel Müdürü Cihat Şahin, 4 çeşit rollpack yatak yelpazesinde toplam 35 çeşit yatak üreterek Türkiye'nin hemen hemen her noktasına bu yatakları gönderdiklerinin söyledi. Oturma odasından köşe takımına, yatak odasından genç odasına, yemek odasından tamamlayıcı mobilya ve plazma ünitelerine kadar geniş bir yelpazede üretim yaptıklarını aktaran Şahin, pazara girme gerekçelerini şöyle anlattı: "'Bir Kilim Yeter" fikrinden yola çıkarak, yapmış olduğumuz bütün ürün gamının içerisine yatak ürün portföyüne de ekleyerek tüm tüketicilerimizin rahat uyumalarını ve Kilim kalitesini gece bile hissetmeleri istiyoruz. Bünyemizde bulunan Yay-Sün markalı sünger fabrikamız, daha katma değerli ürünler geliştirmemizin temelini oluşturuyor." Mobilyada olduğu gibi yatakta da ihracata odaklandıklarını dile getiren Şahin, Azerbaycan'a yatak satışına başladıklarını ifade etti. Ayrıca serbest ticaret bölgesinde üretim yapan firmalara da sünger ihracatı yaptıklarının altını çizen Şahin, üretimlerinin yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, Kilim olarak 44 ülkeye de mobilya ihracatı yaptıklarını aktardı.

"Yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılıyor"

 Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığını kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin, "Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700-900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

"Teknolojiye yatırım yapmak şart"

 Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurtdışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.


Detayları Gör
ATLANTİK ÇAM KİLİM YATAK ODASINA İLHAM OLDU

Atlantik Çam, Kilim yatak odasına ilham oldu. Doğal mermer rengi olan lotus ile Atlantik çam renginin muhteşem uyumuna ev sahipliği yapan Kilim Mobilya Atlantik Yatak Odası, çağdaş tasarıma doğal ve yalın bir yorum getiriyor. Yaşam alanınızda fonksiyonelliğe dair beklentilerinizin tümünü karşılayan Atlantik, şık görünümünü tasarımındaki detaylarla buluşturarak yatak odalarını huzurlu bir atmosfer ile kaplıyor.

Detayları Gör
ÇAĞDAŞ, DOĞAL VE ŞIK: BODRUM YATAK ODASI

Yatak odalarında çağdaş, doğal ve şık bir görüntü yakalamak isteyenler düşünülerek tasarlanan Kilim Mobilya Bodrum Yatak Odası, altı kapaklı dolap, şifonyer, şifonyer ayna, komodin, karyola ve başucundan oluşuyor.

Atlantik Çam, Kilim yatak odasına ilham oldu. Doğal mermer rengi olan lotus ile Atlantik çam renginin muhteşem uyumuna ev sahipliği yapan Kilim Mobilya Atlantik Yatak Odası, çağdaş tasarıma doğal ve yalın bir yorum getiriyor. Yaşam alanınızda fonksiyonelliğe dair beklentilerinizin tümünü karşılayan Atlantik, şık görünümünü tasarımındaki detaylarla buluşturarak yatak odalarını huzurlu bir atmosfer ile kaplıyor.


Detayları Gör
KATMA DEĞER ŞART YATAK İHRACATI YILDA 46 MİLYON $ DOLAR

Yatakta dünyadaki en büyük üreticiler arasında yer alan Türkiye'nin, bu üründeki yıllık ihracatı 46 milyon dolan buldu. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin "Türkiye'de üretilen yataklar daha çok Avrupa ülkeleri ile Orta Doğu'ya satılıyor. İç pazar da yıllık 4 milyon adede ulaştı. Şu anda toplam 900 bin yataklı, binden fazla otel yatırımından bile yola çıkarsak yatak sektörü daha da büyüyecek. Ancak firmaların istediği, ucuza çok sayıda yatak üretmek. Böyle olunca sektör de gelişmiyor. Yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. AR-GE çalışmalarına ağırlık vererek uluslararası pazarlarda aranan yataklar üretmeliyiz" dedi.

Detayları Gör
YILDA YAKLAŞIK 4 MİLYON ADET YATAK SATILIYOR

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığını kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin, "Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700-900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

"Teknolojiye yatırım yapmak şart"

 Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurtdışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA SATIYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA SATIYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA SATIYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA MOBİLYALARINI 44 ÜLKEYE, YATAKLARINI İSE AMERİKA, IRAK VE AZERBAYCAN'A İHRAC EDİYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti.  Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyorUz. 

Detayları Gör
YATAK SEKTÖRÜ UYUMUYOR

TÜRKİYE'NİN en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör

TÜRKİYE GAZETESİ MOBİLYA FİYATLARI %30 UCUZLAYACAK - KİLİM MOBİLYA

Kilim Mobilya Genel Müdürü: Mobilya fiyatları %30 ucuzlayacak. Geçen yıl 50 milyar TL yurt içi satış ve 3,5 milyar dolarlık ihracatla kapatan mobilya sektörü, KDV indirimiyle hedef yükseltti. Mobilya’da KDV’nin yüzde 18’den 8’e çekilmesini değerlendiren Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin “ Yapılan teşvikler, ileri tarihe bırakılan alışverişlerin erkene çekilmesine neden olacağı gibi yatırım iştahını da artıracaktır. Evlenme hazırlığı yapanlar, evini yenilemek isteyenler karar ile birlikte mobilyaya yüzde 20-30 daha ucuz sahip olabilecek. Mobilyada taksit oranının 18’e çıkarıldığını da göz önüne aldığımızda son derece cazip bir ortam olmuş durumda” dedi.


Detayları Gör

MASION FRANCAISE " HUZUR BU YILDA " - KİLİM MOBİLYA

Haber metni; Huzur bu yılda Kilim Mobilya, Amerikan renk şirketi Pantone’nin seçtiği yılın rengi klasik mavi ve tonlarındaki ürün grupları ile yaşam alanlarında sakin, güvenli ve bağ kurmayı teşvik edici bir atmosfer sunuyor.


Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA İHRAÇ EDİYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük ihracatçısı olan Kilim Mobilya. Yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor. Kilim, yataklarının yüzde 10'unu Suriye ve Irak'a satıyor Kayseri'de dört üretim tesisi bulunan ve Türkiye'nin en önemli mobilya markası olan Kilim Mobilya'nın Genel Müdürü Cihat Şahin, 4 çeşit rollpack yatak yelpazesinde toplam 35 çeşit yatak üreterek Türkiye'nin hemen hemen her noktasına bu yatakları gönderdiklerinin söyledi. Oturma odasından köşe takımına, yatak odasından genç odasına, yemek odasından tamamlayıcı mobilya ve plazma ünitelerine kadar geniş bir yelpazede üre- tim yaptıklarım aktaran Şahin, pazara girme gerekçelerini şöyle anlattı: "'Bir Kilim Yeter" fikrinden yola çıkarak, yapmış olduğumuz bütün ürün gamının içerisine yatak ürün portföyüne de ekleyerek tüm tüketicilerimizin rahat uyumalarını ve Kilim kalitesini gece bile hissetmeleri istiyoruz. I Bünyemizde bulunan Yay-Sün markalı sünger fabrikamız, daha katma değerli ürünler geliştirmemizin temelini oluşturuyor." Mobilyada olduğu gibi yatakta da ihracata odaklandıklarını dile getiren Şahin, Azerbaycan'a yatak satışına başladıklarını ifade etti. Ayrıca serbest ticaret bölgesinde üretim yapan firmalara da sünger ihracatı yaptıklarının altını çizen Şahin, üretimlerinin yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, Kilim olarak 44 ülkeye de mobilya ihracatı yaptıklarını aktardı.

 "Yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılıyor"

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığım kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin," Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

 "Teknolojiye yatırım yapmak şart"

Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurt dışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.


Detayları Gör
Kilim Mobilya Kalite Müdürü Latife Şahin: Hayatın Her Alanında Kaliteye Bakıyorum
Bilgi ve eğitim bir ülkenin ve o ülkede yaşayan insanların baş tacı olmalıdır. Birbirinden kopmaz bağlarla zincirlenen bilgi ve eğitim ülkeleri ve ülkede yaşayan insanların gelişmişlik seviyesini gösterir. Bir ülkede veya bir şirkette bilgiye eğitime önem veriliyorsa o ülke ya da şirket ileriye doğru yol alır. Kilim Mobilya’nın kalitede sürekli ödül almasının nedeni bilgi ve eğitime önem vermesi yatıyor. Mutlaka kaliteye verilen ödüller ekip vurgusunu öne çıkarıyor. Ekip vurgusu öne çıkan Kilim Mobilya’da kalitenin ve kalite ödülünün mimarı Latife Şahin’in emeği, katkısı yadsınamaz. Zaten firmadaki konumu kalite müdürü olması değil mi? İşi dışında da hayatın her karesine bakışı kaliteye odaklanan, hayata bakışı pozitif ve kendisiyle barışık olan Latife Şahin ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi beğenerek okuyacağınızı umuyoruz.
Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA İHRAÇ EDİYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük ihracatçısı olan Kilim Mobilya. Yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor. Kilim, yataklarının yüzde 10'unu Suriye ve Irak'a satıyor Kayseri'de dört üretim tesisi bulunan ve Türkiye'nin en önemli mobilya markası olan Kilim Mobilya'nın Genel Müdürü Cihat Şahin, 4 çeşit rollpack yatak yelpazesinde toplam 35 çeşit yatak üreterek Türkiye'nin hemen hemen her noktasına bu yatakları gönderdiklerinin söyledi. Oturma odasından köşe takımına, yatak odasından genç odasına, yemek odasından tamamlayıcı mobilya ve plazma ünitelerine kadar geniş bir yelpazede üre- tim yaptıklarım aktaran Şahin, pazara girme gerekçelerini şöyle anlattı: "'Bir Kilim Yeter" fikrinden yola çıkarak, yapmış olduğumuz bütün ürün gamının içerisine yatak ürün portföyüne de ekleyerek tüm tüketicilerimizin rahat uyumalarını ve Kilim kalitesini gece bile hissetmeleri istiyoruz. I Bünyemizde bulunan Yay-Sün markalı sünger fabrikamız, daha katma değerli ürünler geliştirmemizin temelini oluşturuyor." Mobilyada olduğu gibi yatakta da ihracata odaklandıklarını dile getiren Şahin, Azerbaycan'a yatak satışına başladıklarını ifade etti. Ayrıca serbest ticaret bölgesinde üretim yapan firmalara da sünger ihracatı yaptıklarının altını çizen Şahin, üretimlerinin yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, Kilim olarak 44 ülkeye de mobilya ihracatı yaptıklarını aktardı.

 "Yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılıyor"

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığım kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin," Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

 "Teknolojiye yatırım yapmak şart"

Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurt dışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.

Detayları Gör
KAYSERİLİ MOBİLYACILAR ABD'YE İHRAC İÇİN KOLLARINI SIVADI

 Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMlB), 2019 yılı Ekim ayında, 2018 yılının aym dönemine kıyasla, yüzde 7 oranında artış göstererek 64 milyon 175 bin dolar Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. AKAMİB, Ekim ayında en fazla ihracatı 14 milyon dolarla Irak'a yaparken, 4 milyon dolarla Almanya ikinci, 3,7 milyon dolarla da İsrail üçüncü sırada yer aldı. Libya'ya gerçekleşen ihracat ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 230 artarak 980 bin dolar oldu. Yılın ilk 10 ayında 611 milyon dolar ihracat gerçekleştiren AKAMİB, ihracatını yüzde 25 oranında artırdı. Bu dönemde AKAMİB'in toplam ihracatından yüzde 59 pay alan Mobilyalar Ürün Grubu, yüzde 19 artışla 361 milyon dolar oldu. Ürün grupları arasında en çok artış ise yüzde 88 oranındaki artış ile 71 milyon dolarlık ihracata sahip Kereste-Sandık-Kafes-Palet ürün gruplarında oldu. Ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendiren AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Refik Onur Kılıçer "Yılbaşında vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. AKAMİB olarak Ocak - Ekim döneminde gerçekleştirdiğimiz yüzde 25 oranındaki artış sektörümüz firmalarının ihracat seferberliğinde üzerlerine düşeni yerine getirdiğini göstermektedir. Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri sektöründe her ay gerçekleşen ihracat artış oranları sayesinde sektörümüzün ülke ekonomisine yaptığı katkı her geçen gün artıyor. Sektörümüz büyüdükçe üzerimizdeki sorumlulukta da aynı oranda artıyor. Bu sebeple, 1-3 Kasım tarihleri arasında İstanbul İhracatçı Birlikleri organizasyonunda, 4 Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin katılım gösterdiği Sektör Çalıştayı'nı Antalya'da gerçekleştirdik. Sektör sorunlarına yönelik çözüm yollarının düşünülüp tartışıldığı bu çalıştayın sektörümüzün geleceğine ve ihracatına büyük katkı sağlanacağını düşünüyorum" dedi. "İhracatı artırmak için çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz" AKAMİB olarak ihracatı artırmak için çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini belirten Başkan Kılıçer, "Dünyanın en büyük mobilya ve mobilya yan sanayi ithalatçısı ABD'nin, en büyük tedarikçisi Çin ile yaşadığı problemleri fırsata çevirmek için çalışıyoruz. AKAMİB olarak 1923 Ekim 2019 tarihleri arasında Kayseri Mobilya ve Mobilya Yan Sanayi UR-GE projemiz kapsamında ABD High Point Market'e gerçekleştirdiğimiz heyet ziyaretinde, ABD pazarını, tüketici tercihlerini ve dünya mobilya sektörü trendlerini yerinde keşfetme imkanımız oldu. Dünyanın en büyük mobilya fuarı olması sebebiyle oldukça önemli olan bu fuara AKAMİB yönetim kurulu üyelerimiz ile URGE projesi paydaşı olan Lale Orman Ürünleri, Kilim Mobilya, KBIS Uluslararası Mutfak ve Banyo Endüstrileri fuarına da milli katılım sağlayacaklarını söyleyen Başkan Kılıçer, "KBIS Fuarı mutfak ve banyo mobilyaları ürün gruplarında Dünya'nın kendi alanında en geniş katılımlı fuarı olarak kabul edilmektedir. Türk mutfak ve banyo mobilyaları üreticisi firmalarımızın bu fuarda markalarının dünyanın diğer büyük markalarıyla boy ölçüşebilecek potansiyelde olduklarını göstereceklerine inancım tam. Ürün kalitesinde büyük markalardan geri kalmayan firmalarımızın markalaşma sürecini de tamamlamaları gerekmekte. Bu fuarlarla markalarımızın "Potansiyelini Keşfet" mottosuyla kendini dünyaya tanıtması ve global ölçekte bilinir olmasına çalışıyoruz" dedi.


Detayları Gör
TÜRKİYENİN YILLIK İHRACATI 46 MİLYON$ 

Kilim, mobilyalarını 44 ülkeye, yataklarını ise Amerika, Irak ve Azerbaycan'a ihraç ediyor

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Kilim, yataklarının yüzde 10'unu Suriye ve Irak'a satıyor

Kayseri'de dört üretim tesisi bulunan ve Türkiye'nin en önemli mobilya markası olan Kilim Mobilya'nın Genel Müdürü Cihat Şahin, 4 çeşit rollpack yatak yelpazesinde toplam 35 çeşit yatak üreterek Türkiye'nin hemen hemen her noktasına bu yatakları gönderdiklerinin söyledi. Oturma odasından köşe takımına, yatak odasından genç odasına, yemek odasından tamamlayıcı mobilya ve plazma ünitelerine kadar geniş bir yelpazede üretim yaptıklarını aktaran Şahin, pazara girme gerekçelerini şöyle anlattı: "'Bir Kilim Yeter" fikrinden yola çıkarak, yapmış olduğumuz bütün ürün gamının içerisine yatak ürün portföyüne de ekleyerek tüm tüketicilerimizin rahat uyumalarını ve Kilim kalitesini gece bile hissetmeleri istiyoruz. Bünyemizde bulunan Yay-Sün markalı sünger fabrikamız, daha katma değerli ürünler geliştirmemizin temelini oluşturuyor." Mobilyada olduğu gibi yatakta da ihracata odaklandıklarını dile getiren Şahin, Azerbaycan'a yatak satışına başladıklarını ifade etti. Ayrıca serbest ticaret bölgesinde üretim yapan firmalara da sünger ihracatı yaptıklarının altını çizen Şahin, üretimlerinin yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin, Kilim olarak 44 ülkeye de mobilya ihracatı yaptıklarını aktardı.

"Yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılıyor"

 Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığını kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin, "Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700-900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

"Teknolojiye yatırım yapmak şart"

 Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurtdışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.


Detayları Gör
ATLANTİK ÇAM KİLİM YATAK ODASINA İLHAM OLDU

Atlantik Çam, Kilim yatak odasına ilham oldu. Doğal mermer rengi olan lotus ile Atlantik çam renginin muhteşem uyumuna ev sahipliği yapan Kilim Mobilya Atlantik Yatak Odası, çağdaş tasarıma doğal ve yalın bir yorum getiriyor. Yaşam alanınızda fonksiyonelliğe dair beklentilerinizin tümünü karşılayan Atlantik, şık görünümünü tasarımındaki detaylarla buluşturarak yatak odalarını huzurlu bir atmosfer ile kaplıyor.

Detayları Gör
ÇAĞDAŞ, DOĞAL VE ŞIK: BODRUM YATAK ODASI

Yatak odalarında çağdaş, doğal ve şık bir görüntü yakalamak isteyenler düşünülerek tasarlanan Kilim Mobilya Bodrum Yatak Odası, altı kapaklı dolap, şifonyer, şifonyer ayna, komodin, karyola ve başucundan oluşuyor.

Atlantik Çam, Kilim yatak odasına ilham oldu. Doğal mermer rengi olan lotus ile Atlantik çam renginin muhteşem uyumuna ev sahipliği yapan Kilim Mobilya Atlantik Yatak Odası, çağdaş tasarıma doğal ve yalın bir yorum getiriyor. Yaşam alanınızda fonksiyonelliğe dair beklentilerinizin tümünü karşılayan Atlantik, şık görünümünü tasarımındaki detaylarla buluşturarak yatak odalarını huzurlu bir atmosfer ile kaplıyor.


Detayları Gör
KATMA DEĞER ŞART YATAK İHRACATI YILDA 46 MİLYON $ DOLAR

Yatakta dünyadaki en büyük üreticiler arasında yer alan Türkiye'nin, bu üründeki yıllık ihracatı 46 milyon dolan buldu. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin "Türkiye'de üretilen yataklar daha çok Avrupa ülkeleri ile Orta Doğu'ya satılıyor. İç pazar da yıllık 4 milyon adede ulaştı. Şu anda toplam 900 bin yataklı, binden fazla otel yatırımından bile yola çıkarsak yatak sektörü daha da büyüyecek. Ancak firmaların istediği, ucuza çok sayıda yatak üretmek. Böyle olunca sektör de gelişmiyor. Yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. AR-GE çalışmalarına ağırlık vererek uluslararası pazarlarda aranan yataklar üretmeliyiz" dedi.

Detayları Gör
YILDA YAKLAŞIK 4 MİLYON ADET YATAK SATILIYOR

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık ihracatı ve yatak sektörü hakkında da bilgi verdi. Yıllık yatak ihracatının toplam 46 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Şahin, Türkiye'de üretilen yatakların daha çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya satıldığını kaydetti. Türkiye'nin işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi için uygun bir merkez konumunda olduğunu aktaran Şahin, "Sektörde üç milyonu klasik kanallarda, bir milyonu ise münhasır mağazalar ve modern kanallarda olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon adet yatak satılmaktadır. Şu anda var olan yaklaşık 700-900 bin yataklı binden fazla otel yatırımından dahi yola çıkarsak yatak sektörünün büyümesini gelecek yıllarda artırarak devam ettireceği öngörüsünde bulunabiliriz" dedi.

"Teknolojiye yatırım yapmak şart"

 Sektörün sıkıntılarından da bahseden Şahin, üretim için yatırım gerektiğinin altını çizerek; "Dünya pazarına baktığımızda ABD, Çin ve Brezilya yatak üretiminde dünyanın en önemli üreticileri. Gerek ihracatımızdaki gerekse ürün kalitemizdeki sorunlar sebebiyle dünya pazarında yatak üreticisi ilk 10 ülke arasına bile giremiyoruz şu an. Dünya pazarında yatak üretiminin bir mühendislik işi olduğu ve birey göre yatak üretimi yapıldığı halde ülkemizde konu 'Sert yatak mı, yumuşak yatak mı?'dan ileriye maalesef gidemiyor. Yataklarda yeni kullanılan organik ve inorganik birçok katman ülkemizde hemen rağbet görmediği için yurt dışı pazarlarda rekabet edemiyoruz. Çünkü öncelikle kendi ülkemizde bunları kullanıp maliyetlerini uygun hale getirmeliyiz ki, yurtdışı pazarlarda da bunlarla rekabet edebilelim. Bu alanda yoğun bir AR-GE çalışması yok maalesef. Firmaların tek istediği ucuza çok sayıda yatak üretmek, bunu da ihraç etmek veya iç pazarda satabilmek. Kısacası sektördeki temel sorunlar kayıt dışı ve merdiven altı üreticilerden kaynaklı haksız rekabet, Ar-Ge konusunda çalışma yapılmamasından dolayı kopya ürün bolluğu. Uluslararası pazarlarda bilinen ve sevilen bir üst segment yatak markamızın veya markalarımızın olmaması da bir diğer sorundur" diye açıkladı.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA SATIYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA SATIYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA YATAKLARININ %10'UNU YURTDIŞINA SATIYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör
KİLİM MOBİLYA MOBİLYALARINI 44 ÜLKEYE, YATAKLARINI İSE AMERİKA, IRAK VE AZERBAYCAN'A İHRAC EDİYOR

Türkiye'nin en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti.  Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyorUz. 

Detayları Gör
YATAK SEKTÖRÜ UYUMUYOR

TÜRKİYE'NİN en önemli ve aynı zamanda ikinci büyük mobilya ihracatçısı olan Kilim Mobilya, yataklarıyla da dünya pazarında hızla büyüyor. Yataklarının yüzde 10'luk kısmını Amerika, Irak ve Suriye'ye ihraç eden Kilim Mobilya, Azerbaycan'ı da ülke yelpazesine ekledi. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 46 milyon dolar civarında olduğunu ve daha çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satış yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin yıllık yatak ihracatı yaklaşık 46 milyon dolar iken yurt içinde 2018 yılında 4 milyon adet yatak satıldı. Pazarın yüzde 90'ı yaylı, yüzde 10'u sünger yataktan oluşurken, Türkiye'de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 binini ise Kayseri üreterek pazara sunuyor. Yıllık 2 milyon civarında üretim ile Kayseri, yatak sektöründeki toplam üreminin yarısını karşılıyor.

Detayları Gör