×
Mobilya sektöründe kullanılan teknik terimleri ve anlamlarını sizler için derledik.

Görsel Terim Adı Terim Tanımı
Açık Raf Kitaplıklarda ve mağazalarda kitapların ve malların kolaylıkla seçilebilmesini sağlamak üzere yapılmış sergen. İhtiyaca göre evlerde de kullanılır.
Açılır Masa Tablaları çekilen ve orta tablaları döndürülerek büyüyen masa.
Aleovera Kumaş İçeriğindeki aminoasitler ile cildin kendi kendini yenilemesine yardımcı olur.
Aleovera Sünger Aleovera katkılı süngerdir. Aleovera, içerdiği aminoasitler sayesinde cildinizin yenilenmesine ve gençleşmesine katkıda bulunur.
Atlamalı Sırt Mekanizması Koltuk sırt kısmının önden geriye doğru çekilerek, oturum alanının genişlemesini sağlayan mekanizmaya verilen isimdir.
Baza Üstüne yatak konabilen, altı açılılır mekanizması sayesinde dolap veya sandık olarak kullanılan üniteye verilen ad.
Boncuk Elyaf Boncuk elyaf minik boncuklar haline getirilmiş elyaftır. Elyaf boncuklar birbirinden bağımsız olduğu için uyku sırasında hareketlerimizi takip eder, baş ve boynumuza göre yer değiştirir ve gerekli desteği verir.
Bonel Yay Bonel yay; 1857’li yıllarda kullanılmaya başlanan en geleneksel yay türüdür. Yay üst ve alt kısımlar daha geniş olmak üzere bir kum saati şekline sahiptir. Bir metal tel ile tüm yaylar birbirine bağlıdır. Yarıçap, tel kalınlığı ve uzunluk gibi parametrelere bağlı olarak yatak içerisindeki sertlik hissiyatı değişkendir. Yatak üzerinde bir noktaya basınç uygulandığında yayların bir tel ile birbirine bağlı olması sebebi ile, diğer bölgeleri de basınç bölgesi ile birlikte çöker.
Buklet Kumaş Buklet ya da bukle olarak adlandırılan kumaş, bukle görünümü elde edilmesi için efekt ipliği ile sarılarak oluşturulan bir kumaş tipidir. Bu kumaş türünde kullanılan iplik türüne buklet iplik, kumaşa ise buklet kumaş denilir.
Ceviz Renk Koyu ahşap renge verilen isimdir.
Cila Vernik olarak da adlandırılan Cila, saydam katman yapma özelliğindeki cisimlerin uygun sıvılarda eritilmesi ile elde edilen sıvı bir malzemedir. Cilalamada amaç ağacı bir katmanla örterek dış etkilerden korumak ve güzelleştirmektir.
Cumba Bir ahşap tablanın kenar yüzüne denir.
Çektirme Sökülebilir dolapların tablalarını birbirine tutturmak için metal veya plastikten yapılmış bağlantı parçası. Minifix olarak da adlandırılır.
Çima Çima, kenar kısmının 1 mm üzerinden yapılan dikiş olarak adlandırılmaktadır. Manavgat ve Erciyes Koltuk Takımlarının dikişleri buna örnektir.
Dansite Birim hacme düşen ağırlık olarak tanımlıdır. kg/m3 cinsinden ölçülür. Süngerin en önemli özelliklerinden biri olup dayanıklılık ve destek gücünü etkiler. Yüksek dansiteler, orjinal özelliklerini daha uzun süre korurlar.
Demonte Mobilyanın sökülüp takılır halde üretilmesi. Parça parça paketlenmiş ve yeniden sökülüp takılabilecek şekilde tasarlanan, buna uygun bağlantı elemanları ile üretilen mobilya çeşididir.
Dokuma Kumaş Dokuma kumaş, iki ipliğin dokuma örgüsüne ve belli bir sistemle birbirlerine dik bir açı ile bağlanmaları şeklinde oluşturulan kumaştır.
Dore Tabla Koltuğun 360 derece dönebilmesini sağlayan mekanizma.
Duralit Çeşitli hammadde ve talaş gibi ahşap artıkların sıkıştırılmasıyla yapılan, esnek ve pürüzsüz ince tahtaya verilen isimdir. İskeletin dış tarafında uygulanan döşemenin düzgün durmasını sağlayan yapıdır.
Elyaf Elyaf, gerilebilme ve kopma mukavemeti ile bükülebilme, birbiri üzerine yapışabilme yeteneği olan ve boyu enine göre çok daha uzun olan lif topluluğuna denir. Yüksek buruşmazlık, kolay temizlenebilme, düşük rutubet emme, kimyasallara karşı dirençli olması, güve dayanımının olması, küflenme dayanımının olması, antialerjik olması, iyi boyut stabilitesi, uzun ömürlü olması, yumuşak tutumlu olması gibi özelliklere sahiptir.
Fitil Kumaşın altına çeşitli boyut ve ölçülerde ip koyup üstten dikerek yapılan kabartma yola verilen isimdir.
Font Oturum alanına verilen isimdir.
G32 Kumaş G32 Kumaş, germanyum elementinin negatif iyon özelliği sayesinde kan basıncını ve kalp atışı hızını düzenlemeye, daha iyi nefes alınmasına, hücre yenilenmesini hızlandırmayada yardımcı olur.
Gipeli Elastik Kolon Elastik kolon, konforlu bir oturum alanı oluşturmayı ve iskeletin parçalarını bir arada tutmayı sağlayan malzemeye verilen isimdir. Elastik kolon içerisinde gipe olması elastik kolonun esneme kabiliyetini arttır.
Healtguard Kumaş Ev tozu akarları ve mantar önleyici; sivrisinek savar; antibakteriyel özelliklerinin tek bir yerde birleştiği organik kumaş türüdür.
High-Gloss Mobilya sektöründe parlak ve yarıparlak malzemelerden üretilmiş paneller, genel adlarıyla high-gloss (yüksek parlaklık) panel olarak adlandırılmaktadır. Kısaca high-gloss adı verilen malzemeler; Akrilik, Parlak PVC, Polyester, Poligloss gibi ürünlerdir.
Kabara İri başı değişik gereçlerle kaplı olan madensel çivi. Deri döşemelerde çivi başlarını örtmek ve güzel görüntü sağlamak amacı ile kullanılır.
Kademeli Mekanizma Açılma açısının ayarlayanabildiği mekanizmaya verilen isimdir.
Kapitone İki kumaş arasına elyaf, sünger ve keçe gibi dolgu malzemesi konularak belirli desenlerde kapitone makinelerinde dikilip birleştirilmesi sonucu açığa çıkan desene verilen isimdir.
Karyola Üstüne yatak yerleştirilmesi için ahşap veya metalden üretilen mobilya çeşididir.
Keçe Dokuma ve örme olmayan, mukavemeti arttırmak amacıyla imal edilen ve kullanım süresine göre maliyeti düşük olan teknik tekstil ürünüdür.
Kenar Destek Sünger Yatak iç çekirdeğinin hareketini engellenmesi için yatağı çerçeve şeklinde saran sert süngere verilen isimdir.
Klapa Koltuk kolu ya da kasasında kullanılan, ahşap, metal gibi farklı materyallerle hazırlanabilen detaylara verilen isimdir.
Kontraplak En az üç kaplamanın, damarları birbirine dik gelecek biçimde üst üste yapıştırılması yolu ile hazırlanan levha.
Lake Boya Mobilyanın; Bir kat astar boya ile boyandıktan sonra zımparalanması ve daha sonra üzerine selülozik boyama yapılması sonucu elde edilen, değişik renklerde uygulanabilen bir tür boyama işlemidir.
Laminat Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste yerleştirilerek, sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemedir.
Masif Tomruktan biçildikten sonra kurutularak veya kurutulmadan kullanılan ahşap malzemeye verilen isimdir.
MDF (Medium Density Fiberboard= Orta Yoğunlukta Lif Levha) Ağaç liflerinin sıcakta sertleşen sentetik reçine ile preslenerek birbirine kaynaştırılmasıyla levhalar halinde üretilen ahşap esaslı bir malzemedir.
MDF Lam MDF levha üzerine, sanayi makineleri yardımı ile melamin reçinesi ve tutkal tatbik edilerek dekoratif kağıt ile kaplanması sonucunda elde edilen levhadır.
Membran MDF malzemenin yüzeyine pres makinasında pvc kaplanması ile elde edilen üründür. Değişik renk ve model seçeneklerivardır.
Menteşe Kapı, pencere, mobilya kapakları vb. açılır kapanır şeylerde kullanılan, bir mille birbirine tutturulmuş, biri sabit, öbürü hareketli iki parçadan oluşmuş metal parça.
Meşe Renk Açık ahşap renge verilen isimdir.
Minifix Sökülebilir dolapların tablalarını birbirine tutturmak için metal veya plastikten yapılmış bağlantı parçası. Çektirme olarak da adlandırılır.
Nervür Bir nesnedeki belli aralık ve yüksekliklere göre sıralanmış çıkıntılardır.
Nubuk Kumaş Nubuk kumaş; yumuşak ve kadifemsi bir dokuya sahip olan zımparalanmış derinin alt yüzeyidir. Sıcak ve pürüzsüz bir dokunuş sağlayan yapısı ile yaşam alanlarında sık tercih edilir. Derinin zımparalanarak elde edilmesinden oluşan nubuk kumaş, kısa lifleri sayesinde pürüzsüz bir görünüm sunar.
Oxyon Kumaş Oxyon kumaş sağladığı negatif iyonlar sayesinde zihni rahatlatıp, yorgunluğu azaltarak kaliteli bir uykuya yardımcı olur. Negatif iyon özelliği sayesinde kan basıncını ve kalp atışı hızını düzenlemeye, daha iyi nefes alınmasına, hücre yenilenmesini hızlandırmayada yardımcı olur.
Örme Kumaş Örme kumaş, ipliklerin iğnelerle ilmek haline getirilmesi ve bu şekilde esnek ve elastik bir yüzeyin oluşmasıdır.
Paket Yay Paket yay; her bir yay parçasının ayrı kumaş torbalarla paketlenmesi sonucu yaylara bağımsız hareket kabiliyeti kazandırılan bir yay çeşididir. Her bir yay bir tela içerisindededir ve bir diğer yaya yapıştırıcıyla bağlıdır. Bağımsız hareket edebilmesi sayesinde üzerine uygulanan basıncın kompozisyonuna göre şekil almayı ve doğru desteklemeyi sağlamaktadır.
Patina Boya Eskitme görünümünü sağlamak için ana boyanın üzerine el ile sürülen özel bir boya karışımıdır.
Profil Metal iskelete verilen isimdir. Ürünlerimizde sıklıkla kare kutu profil tercih edilmektedir.
S Yay Koltukların oturum alanında kullanılır. Oturum dayanıklılığını artırır, esneklik-rahatlık ve dyanıklılık sağlar. Çökmeyi engeller.
Sandviç Naylon Naylonların sıkışıtırılmasıyla elde edilen ambalajlamada mukavemeti arttırmak amacıyla kullanılan naylon çeşiti.
Sıfır Makas Koltuğu hareket ettirmeden, duvara temas ediyor olsa dahi baza kısmının açılabilmesini ve yatak olabilmesini sağlayan mekanizmaya verilen isimdir.
Statik Boya Paslanmayı ve çizilmeyi engellemek adına, görünen tüm metal detaylarda kullanılan boya çeşidi.
Strafor Strafor (teknik deyimle EPS), %5’i polistren %95’i havadan meydana gelen, mobilya muhafazasında, ambalajlamada, yalıtımda sarfedilen yuvarlak beyaz köpüklerden meydana gelen malzeme.
Sunta Yonga levha olarak da isimlendirilen sunta, özel makinelerle elde edilen odun yongalarının sentetik reçine tutkallarıyla ısı ve basınç altında yapıştırılması ve biçimlendirilmesi yoluyla yapılan suni tahta levha. Yüzey durumuna göre, zımparalanmış, zımparalanmamış, kaplamalı, cilalı veya laklanmış çeşitleri vardır.
Suntalam Yonga levhanın bir yada iki yüzüne renk veya desen baskılı ile fenol veya melamin reçinesi kaplayarak elde edilen levhalara verilen addır. Odun veya odunlaşmış bitkisel hammaddelerin kurutulmuş yongalarının sentetik reçine tutkalları ile sıcaklık ve basınç altında yapıştırılması ve biçimlendirilmesi sonucunda elde edilen levhalardır.
Sünger Kelime anlamı olarak bir katı ya da sıvının içinde sıkışmış hava ya da gaz kabarcıkları anlamına gelmektedir. Mekanik özellikleri açısından doğal kauçuğa yakın davranışlar sergiler. Sık kullanılan oturma yüzeyleri ve yatak endüstrisinde konfor sağlama özelliğinin yanı sıra uygun sertlik ve boyutların seçimi ile ergonominin sağlanması ve vücut yapılarının desteklenmesi noktasında önem taşımaktadır.
Takla Makas Sırt kısmının takla atarak ters dönebildiği ve oturum alanının genişlediği sırt mekanizmasına verilen isimdir.
Tencel Kumaş Lyocell elyafından oluşur. Üstün mukavemet ve etkili nem yönetiminin yanı sıra ciltte nazik bir dokunuş bırakır.
Tesla Kumaş Biyomanyetizma özelliği vardır ve uyku sırasında metabolizma sağlığını iyileştirir. Yatakta vücudun doğal manyetik alanına uyumlu bir manyetik alan yaratır. Bu manyetik alan insan vücudunun kendi enerjisini destekler. Manyetik alan uyku sırasında hücresel oksijen seviyesini yükseltir, uyku ve biyolojik iyileşmeyi destekler, iltihabı azaltır, ağrıyı hafifletir.
Vernik Cila olarak da adlandırılan Vernik, saydam katman yapma özelliğindeki cisimlerin uygun sıvılarda eritilmesi ile elde edilen sıvı bir malzemedir. Verniklemede amaç ağacı bir katmanla örterek dış etkilerden korumak ve güzelleştirmektir.
Visco Sünger Yüksek teknoloji ile geliştirilen visco sünger katmanı, vücut ağırlığı ve ısısına bağlı olarak şekillenerek vücudun yatağa yaptığı basıncı dağıtarak yumuşak bir uyku deneyimi sunar.Yüksek dansiteli bir sünger çeşitidir. Geri toplanma hızı düşüktür.
Yonga Levha Sunta olarak da isimlendirilen Yonga Levha, özel makinelerle elde edilen odun yongalarının sentetik reçine tutkallarıyla ısı ve basınç altında yapıştırılması ve biçimlendirilmesi yoluyla yapılan suni tahta levha, sunta. Yonga levhaları, yongaların levhadaki duruşlarına göre iki türlüdür: Yatık yongalı levhalar (yongaları levha yüzüne genellikle paralel durumda bulunanlar) ve Dik yongalı levhalar (yongaları levha yüzüne genellikle dik durumda bulunanlar.) Yüzey durumuna göre, zımparalanmış, zımparalanmamış, kaplamalı, cilalı veya laklanmış yonga levhası çeşitleri vardır.
Bankalar
Bankalar
Bankalar
Bankalar
Bankalar
Bankalar
Bankalar